تولید دارو در آزمایشگاه فضایی

استارتاپ کالیفرنیایی Varda Space Industries می‌گوید برای اولین‌بار موفق شده است در یک آزمایشگاه کوچک خصوصی در فضا به تولید دارو بپردازد. این آزمایش از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند در آینده برای ساخت پارک‌ های تجاری در مدار پایینی زمین استفاده شود.

استارتاپ Varda Space در پستی در صفحه توییتر خود اعلام کرد: «برای اولین‌بار در تاریخ، شاهد تولید دارو در یک ایستگاه فضایی غیردولتی بودیم. کریستالی ‌شدن ریتوناویر در آزمایشگاه ما به‌ نظر فرایندی طبیعی را پشت ‌سر گذاشت. این نخستین گام در مسیر تجاری ‌سازی ریز گرانش و ساخت یک پارک صنعتی در مدار پایینی زمین است.»

تولید داروی ریتوناویر در ماهواره‌ای موسوم به W-Series 1 رخ داده که به سکوی مداری «فوتون» از شرکت راکت لب متصل است. «واردا» قبلاً گفته بود این آزمایش نخستین اقدام آن‌ها برای بررسی این مسئله است که آیا راهکارهای مداری می‌توانند برای تولید دارو در محیط مداری استفاده شوند یا خیر.

آزمایشگاه واردا حدود یک ماه پیش در تاریخ 12 ژوئن روی راکت فالکون 9 اسپیس ‌ایکس پرتاب شد. آزمایش تولید دارو حدود 27 ساعت طول کشید و در تاریخ 30 ژوئن به انجام رسید. این استارتاپ در آزمایش خود موفق شد کریستال ‌های ریتوناویر را تولید کند که دارویی برای بیماری ایدز است.

چرا Varda تولید دارو در مدار را آزمایش کرده است؟

در نبود نیروی گرانش، محیط فضا تشکیل سریع ‌تر و با کیفیت ‌تر ساختارهای کریستالی پروتئین‌ ها را ممکن می‌کند. داده‌های مربوط به این آزمایش از طریق ماهواره این آزمایشگاه به زمین مخابره شد تا محققان موفقیت آن را تأیید کنند.

واردا در گام بعدی در طول هفته ‌های آینده برای بازگرداندن کپسول خود که حامل داروهای تولید شده است، آماده می‌شود. طی این فرایند، فرمانی از سوی تیم راکت لب صادر می‌شود تا فضاپیمای  واردا از سکوی مداری جدا گردد. سپس پیشران‌ها فعال می‌شوند تا حرکت به ‌سمت زمین صورت بگیرد.

درنهایت کپسول 90 کیلوگرمی این استارتاپ از فضاپیمای حامل خود جدا می‌شود تا محموله‌ اش را به زمین برساند. واردا و راکت لب درحال‌ حاضر مشغول رایزنی با اداره هوانوردی  فدرال (FAA) برای دریافت مجوز به‌ منظور انجام مأموریت بازگشت این محموله هستند.

پیمایش به بالا