کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse با طراحی عجیب

کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse در نمایشگاه خودروی مونیخ رسماً پرده ‌برداری خواهد شد.

ب ام و با رونمایی از کانسپت i Vision Dee تصویری کلی از محصولات خود در آینده نزدیک را ارائه کرد. حالا به فاصله چند ماه این شرکت با معرفی یک مدل مفهومی دیگر، جزئیات بیشتری از برنامه ‌های خود برای سال‌های پیش رو را آشکار کرده است. این مفهومی جدید Vision Neue Klasse نام دارد و همانند i Vision Dee از طراحی عجیب و غریبی برخوردار است.

طراحی آینده ‌نگرانه کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse

کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse در نمایشگاه خودروی مونیخ رسماً پرده‌ برداری خواهد شد. در نمای روبه‌ رو این خودروی مفهومی شباهت زیادی به i Vision Dee دارد. کاپوت موسوم به «پوزه کوسه» در این کانسپت هم به چشم می‌خورد. جلو پنجره جدیدترین مفهومی باواریایی‌ها دارای ساختار پیچیده‌ای است و در دو طرف به چراغ‌ های مورب  دو قلو ختم می‌شود. همچون همیشه جلو پنجره شامل دو المان کلیوی ‌شکل است. این جلو پنجره به‌خاطر  تجهیز به نورپردازی، می‌تواند گرافیک متفاوتی را به نمایش بگذارد. ب ام و می‌گوید المان ‌های موجود در جلو پنجره از طریق فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند.

سپر جلوی کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse ساختاری یکپارچه دارد و فاقد هرگونه ورودی هواست. در زیر این سپر مهندسان یک دیفیوزر حجیم مشکی ‌رنگ تعبیه کرده‌اند. این دیفیوزر در همکاری با رینگ‌ های جدید 21 اینچی چهره ‌ای به‌ مراتب اسپرت ‌تر از i Vision Dee به Vision Neue Klasse می‌بخشد. بد نیست اشاره کنیم رینگ‌ های موجود در این مفهومی جدید از رینگ‌ های به ‌کار رفته در خودروهای مسابقه‌ ای کلاسیک ب ام و الهام گرفته شده‌اند.

در نمای عقب، جراغ ‌های اصلی الگویی نسبتاً متقارن با جلو پنجره دارند. این چراغ ‌ها دارای قابی ساده هستند، اما گرافیک آنها پیچیده و سه‌بعدی است. مثل نمای روبه ‌رو، در زیر سپر عقب نیز یک دیفیوزر حجیم مشکی ‌رنگ وجود دارد. اگر با دقت به تصاویر کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse نگاه کنید، خواهید دید که لوگوی جدید کمپانی روی بدنه چاپ شده و خبری از لوگوی فلزی نیست.

30 درصد برد حرکتی بیشتر

ب ام و بدنه کانسپت Vision Neue Klasse را «تقریباً یک ‌تکه» توصیف می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود ایرودینامیک خودرو در سطح بالایی باشد. آنطور که ب ام و اعلام کرده است، این ویژگی برد حرکتی کانسپت Vision Neue Klasse را در مقایسه با مدل ‌های برقی کنونی کمپانی 30 درصد و راندمان را 25 درصد بهبود می‌بخشد.

بهره‌ مندی از نسل ششم تکنولوژی eDrive

ب ام و مانور ویژه‌ ای روی نسل ششم تکنولوژی eDrive خود می‌دهد. براساس اطلاعیه رسمی، این تکنولوژی در کانسپت جدید 20 درصد چگالی بیشتر، 25 درصد راندمان بهتر و 30 درصد سرعت شارژ بالاتر را ارائه می‌کند.

ب ام و درباره مشخصات فنی و مسافت قابل پیمایش کانسپت Vision Neue Klasse حرفی به میان نیاورده است. اما می‌دانیم که قوای محرکه eDrive پتانسیل پیمایش 1000 کیلومتر مسافت با یک بار شارژ را دارد. این قوای محرکه پیشرفته در کارخانه Debrecen واقع در مجارستان تولید خواهد شد. جالب اینکه فعالیت این کارخانه وابسته به سوخت‌ های فسیلی نخواهد بود و قرار است انرژی آن از منابع پایدار تأمین شود.

کانسپت ب ام و Vision Neue Klasse و کابینی پیشرفته و سبز

در داخل کابین ب ام و Vision Neue Klasse با فضایی کاملاً مینیمال و البته گذشته‌ گرا روبه ‌رو هستیم. غربیلک فرمان حالتی مربع ‌مانند دارد و صندلی ‌ها از نظر رنگ روکش با داشبورد سِت شده‌اند! ب ام و می‌گوید سعی کرده کابین را فارغ از المان‌ های تجملی طراحی کند. به‌ همین خاطر اثری از قطعات تزئینی کرومی یا روکش چرم در این بخش نیست. شایان ذکر است حذف مواد سنتی و سادگی کابین، باعث شده میزان تولید آلاینده‌های کربنی کاهش یابد.

ب ام و Vision Neue Klasse به آینده تعلق دارد. در نتیجه این مفهومی آلمانی از آخرین نسخه سیستم اینفوتینمنت iDrive سود می‌برد و امکانات مختلف آن از طریق نمایشگر بزرگ حاضر در قسمت میانی داشبورد قابل مدیریت است. علاوه بر این نمایشگر، راننده می‌تواند از طریق دستیار هوشمند ب ام و و دکمه ‌های متعدد روی فرمان تنظیمات گوناگون را انجام دهد. مکمل نمایشگر لمسی و دستیار هوشمند، تکنولوژی جدیدی است که ب ام و از آن با نام «دید پانورامیک» یاد می‌کند. این تکنولوژی را می‌توان نسخه تکامل ‌یافته هداپ دیسپلی دانست. به ‌لطف این تکنولوژی، اطلاعات و داده‌های لازم روی کل سطح شیشه جلو منعکس می‎‌شود و هم راننده و هم سرنشین کناری می‌توانند به‌ وسیله ژست‌ های حرکتی با المان‌ های موجود تعامل داشته باشند.

نکته جالب دیگر کابین اینکه صندلی‌ های جلو فقط با یک پیچ به بدنه متصل شده‌اند تا سرنشینان عقب از فضای پای کافی برخوردار باشند.

شایان ذکر است ب ام و خود را برای معرفی اولین مدل برقی با پلتفرم Neue Klasse آماده می‌کند. این مدل در سال 2025 وارد خطوط تولید کارخانه Debrecen خواهد شد. انتظار می‌رود این مدل در سال 2026 راهی خیابان‌ها شود.                  

پیمایش به بالا